Hoppa till sidans innehåll

Nu med resultat


Det blev 188 st på Kåres tävling. Forfarande är 200-vallen inte bruten.

Däremot var vi 17 st från Korsnäs, ja 18 om vi räknar med Målle.

Resultat Korsnäs.

Längs ner på denna sida så finns alla resultat. Kommer senare att länkas.


Klass Plac Förnamn Efternamn Klubb Tid

D2 7 Helena Thunström Korsnäs 49,08

D3 7 Meit Kruskopf Korsnäs 41,50

D4 1 Frida Edman Korsnäs 41,33

D4 2 Inger Daniels-Östh Korsnäs 47,56

D5 4 Gullan Henriksson Korsnäs 61,22

H1 3 Jan Lindberg Korsnäs 34,42

H1 5 Svante Lindgren Korsnäs 37,56

H1 6 Ulf Henriksson Korsnäs 39,20

H2 6 Benny Rendalen Korsnäs 36,05

H2 14 Stig Östh Korsnäs 39,14

H2 22 Tryggve Ottosson Korsnäs 42,19

H2 43 Erik Svensson Korsnäs 58,05

H3 5 Hans Kruskopf Korsnäs 34,10

H3 25 Stig Bleckur Korsnäs 44,44

H3 28 Per-Erik Thunström Korsnäs 45,37

H3 29 Kjell Persson Korsnäs 46,24

H3 35 Erik Lindberg Korsnäs 48,37

H4 8 Stig Karlsson Korsnäs 51,32

 

 

En fantastisk dag på Lilltorpet och med banor på natursköna Pilboberget.

Solen sken och parkeringen blev full redan kl 09.00. Kom man i normal tid så

blev man tvungen att parkera på reservparkeringen.

 

 

Allt var sedan upplagt för en fin tävlingsdag. Sofie hade producerat bra banor

med lagom svårighetsgrad. Nu när blåbärsriset står i högsta blom så

blev det tungt även fast man sprang på slätan.

Efter målgång så blev det bad i Vällan för en del hurtbullar. 15 grader så

det var riktigt avsvalkande. Kanske årets första dopp för många.

Allt hade varit frid och fröjd om nu tidtagningen hade fungerat.

Allt pajade och resultat får vi se om det kan skapas några i efterhand.

Därav långa köer både vid anmälan och vid utstämpling.

Vad felet berodde på är inte klarlagt men jag förmodar att det var samma fel

som har drabbat oss tidigare. I Grycksbos tävling fick vi fel på en

avläsningsenhet men där hade vi tur som hade en till i reserv.

Sånt händer ibland men tävlingsledaren Hans-Erik kan ändå känna sig

nöjd med dagen. Förmodligen blev det rekord för säsongen i antal deltagare.

Från klubben var vi nog fler än tidigare. Jag räknade in över 12 st förmodligen

var vi bortåt 15 st. Debut för Veteranorienteringen, åtminstone i år, gjorde

Gullan Hendriksson som var nöjd med banan men dock inte med de steniga stigarna.   

 

 

Under tiden vi väntar på resultat så går det att kolla in på Bennys och Tryggvet

löp på bana 2. Klicka här.

 

Bana H3 nedan.

 

 

Klass Plac Förnamn Efternamn Klubb Tid
D1 1 Ulrika Jansson Kåre 50,44
D1 2 Britt Claesson Mora 63,27
D2 1 Izabell Birklin Kåre 39,05
D2 2 Lena Liljefors Avesta 40,15
D2 3 Ing-Marie Mozelius St Tuna 43,06
D2 4 Lisbeth Hörnell Domnarvet 46,14
D2 5 Maud Nilsson Vansbro 46,14
D2 6 Harriet Gunnarsson Storvik 47,24
D2 7 Helena Thunström Korsnäs 49,08
D2 8 Margareta Skoog Valbo 50,34
D2 9 Monica Holm Mora 52,30
D2 10 Inga-Lisa Nordqvist VB 55,49
D2 11 Helena Diedrichs Kåre 59,23
D2 12 Inger Lund Sala 72,29
D3 1 Majlis Bergström Hofors 31,11
D3 2 Inger Löfgren St Tuna 31,30
D3 3 Moa Grälls Kåre 37,07
D3 4 Siv Stam Säterbygden 38,53
D3 5 Siv Hasselgrund Bjursås 39,07
D3 6 Viktoria Thuresson Avesta 39,47
D3 7 Meit Kruskopf Korsnäs 41,50
D3 8 Gunilla Wiklund St Tuna 43,46
D3 9 Margaretha Löfqvist Bjursås 44,28
D3 10 Kristin Pettersson St Tuna 45,11
D3 11 Margaretha Boström Mora 46,14
D3 12 Lillemor Rystedt St Tuna 47,05
D3 13 Agneta Österberg Hofors 48,18
D3 14 Ingela Hurtig Kvarnsveden 51,28
D3 15 Yvonne Näsvall-Helander Ornäs 54,14
D3 16 Maj Hed Jarl 54,48
D3 17 Anna Matsson Insjön 56,26
D3 18 Irma Bjärud VB 60,05
D3 19 Marianne Danielsson Insjön 61,17
D3 20 Sofia Hugg Forsa 61,49
D3 21 Silva Jonsson Gagnef 62,11
D3 22 Britt Wallgren Sala 66,02
D4 1 Frida Edman Korsnäs 41,33
D4 2 Inger Daniels-Östh Korsnäs 47,56
D4 3 Elisabeth Lindholm Domnarvet 48,36
D4 4 Kristina Persson Domnarvet 48,54
D4 5 Ulla Nykvist Rembo 55,59
D4 6 Sanna Hörnell Domnarvet 58,43
D4 7 Kerstin Spännar Kåre 60,02
D4 8 Lena Spännar Kvarnsveden 67,02
D5 1 Agneta Lundqvist Bjursås 29,00
D5 2 Kerstin Melin Leksand 32,18
D5 3 Camilla Löfgren Karlsbyheden 36,04
D5 4 Gullan Henriksson Korsnäs 61,22
H1 1 Per Holm Mora 28,01
H1 2 Lars Magnusson Linne 30,30
H1 3 Jan Lindberg Korsnäs 34,42
H1 4 Anders Lövgren Milan 37,35
H1 5 Svante Lindgren Korsnäs 37,56
H1 6 Ulf Henriksson Korsnäs 39,20
H1 7 Kjell Wiklund Hofors 40,56
H1 8 Anders Westlund Kåre 41,22
H1 9 Thom Sandvik Avesta 41,53
H1 10 Dan Westerberg Kåre 42,22
H1 11 Karl Johansson Hedemora 43,36
H1 12 Per Engman Umeå 44,22
H1 13 Jörgen Fondelius Smedjebacken 45,59
H1 14 Anders Claesson Mora 46,48
H1 15 Jan Johansson Hedemora 48,24
H1 16 Torbjörn Blomberg Dalaporten 48,45
H1 17 Håkan Rystedt St Tuna 51,15
H1 18 Gunnar Löfqvist Bjursås 52,24
H1 19 Jan Hultman Tranås 53,07
H1 20 Tommy Lundqvist Bjursås 54,43
H1 21 Jan Kinsten Kvarnsveden 55,00
H1 22 Rolf Bjärud VB 55,58
H1 23 Lars-Erik Cederlöf Mora 56,04
H1 24 Yngve Karlsson Mora 56,30
H1 25 Pelle Florell Gagnef 57,38
H1 26 Anders Thomee Mora 70,49
H2 1 Per Elfström Årsunda 32,42
H2 2 Ingvar Svensson Bjursås 33,24
H2 3 Jan Sivars Dalaporten 34,57
H2 4 Harry Enberg VB 35,00
H2 5 Christer Blomqvist Rembo 35,22
H2 6 Benny Rendalen Korsnäs 36,05
H2 7 Alf Helander Ornäs 37,32
H2 8 Roland Berg Säterbygden 38,06
H2 9 Lars Dahlström VB 38,10
H2 10 Bernt Löfqvist Bjursås 38,20
H2 11 Jan-Olof Dahlström Bjursås 38,25
H2 12 Lars Larsson Tyr 38,44
H2 13 Mats Mårtensson St Tuna 38,56
H2 14 Stig Östh Korsnäs 39,14
H2 15 Svante Nyström VB 40,08
H2 16 Anders Hurtig Kvarnsveden 40,28
H2 17 Hans Grudd St Tuna 40,59
H2 18 Sören Gustavsson Säterbygden 41,00
H2 19 Lennart Magnusson Hedemora 41,06
H2 20 Maffe Frost Mora 42,03
H2 21 Vilho Rokka Långshyttan 42,08
H2 22 Tryggve Ottosson Korsnäs 42,19
H2 23 Inge Swartling Leksand 42,21
H2 24 Mats Thomson Kåre 42,40
H2 25 Folke Nyström VB 44,06
H2 26 Mikael Swartling Leksand 44,12
H2 27 Hans Nordström Kåre 44,15
H2 28 Sten-Olov Hellberg Sundsvall 44,20
H2 29 Bengt Simonsson Domnarvet 45,13
H2 30 Jörgen Bergström Ärla 47,18
H2 31 Per-Erik Wiklund Karlsbyheden 48,10
H2 32 Bo Dahlström Smedjebacken 48,11
H2 33 Leif Björkman Dalaporten 48,27
H2 34 Mats Andersson St Skedvi 49,07
H2 35 Örjan Persson Bjursås 49,26
H2 36 Bengt Björk Årsunda 50,13
H2 37 Mats Eriksson Sala 50,14
H2 38 Östen Eriksson Avesta 50,15
H2 39 Björn Åhs Leksand 50,21
H2 40 Pipar Thuresson Leksand 50,44
H2 41 Per Westman Avesta 52,22
H2 42 Sven-Olof Asp Leksand 56,16
H2 43 Erik Svensson Korsnäs 58,05
H2 44 Hans Andersson St Skedvi 59,12
H2 45 Per Eden Kåre Utgått
H3 1 Jan Dehlbom Domnarvet 32,27
H3 2 Lars Nyström Avesta 33,05
H3 3 Jan Hult Hofors 33,16
H3 4 Sven-Erik Widin Domnarvet 33,18
H3 5 Hans Kruskopf Korsnäs 34,10
H3 6 Torsten Löfgren Karlsbyheden 34,31
H3 7 Kjell Lundqvist Leksand 35,11
H3 8 Kurt Matsson Djura 35,15
H3 9 Sten Blomqvist VB 36,22
H3 10 Lennart Tägtström Domnarvet 37,02
H3 11 Stanley Holmer Mora 37,15
H3 12 Ingemar Nygren Årsunda 37,56
H3 13 Roland Forsblom Kungsgården 38,04
H3 14 Bengt Holm Mora 39,07
H3 15 Sture Bergström Hammaren 39,53
H3 16 Björn Helgesson Jarl 40,12
H3 17 Hans Bergström Norberg 40,25
H3 18 Stig Jansson Domnarvet 40,54
H3 19 Jan-Olof Hedberg Gagnef 42,11
H3 20 Lars Andersson Ludvika 42,23
H3 21 Lars Södersten Mora 43,33
H3 22 Tore Södersten Mora 43,43
H3 23 Lars Jonell Malung 43,58
H3 24 Kjell Wennergrund Järbo 44,23
H3 25 Stig Bleckur Korsnäs 44,44
H3 26 Sven-Arne Fransson Avesta 45,15
H3 27 Lars-Erik Tjäder Mora 45,16
H3 28 Per-Erik Thunström Korsnäs 45,37
H3 29 Kjell Persson Korsnäs 46,24
H3 30 Jan Åhs Norberg 46,39
H3 31 Kenneth Andersson Valbo 46,51
H3 32 Bo Pettersson Jarl 47,19
H3 33 Nils Emanuelsson VB 47,39
H3 34 Tore Andersson Jarl 47,41
H3 35 Erik Lindberg Korsnäs 48,37
H3 36 Åke Eriksson Säterbygden 49,08
H3 37 Uno Engman Enskede 50,14
H3 38 Bengt Lock Bjursås 50,19
H3 39 Johan Eriksson VB 51,25
H3 40 Bo Skoog Valbo 51,28
H3 41 Håkan Hallberg Mora 52,32
H3 42 Lars-Arne Forsberg Leksand 53,20
H3 43 Bo Danmo Domnarvet 53,31
H3 44 Ingemar Nykvist Rembo 54,36
H3 45 Henning Waltgård Domnarvet 54,59
H3 46 Lars-Erik Danielsson Insjön 58,39
H3 47 Ulf Johansson Avesta 58,39
H3 48 Ejvin Brindbergs VB 60,38
H3 49 Håkan Holmbom VB 61,26
H3 50 Jan Hed Jarl 75,44
H3 51 Kjell Persson Domnarvet 91,37
H3 52 Kjell Johansson Jarl Utgått
H3 53 Janne Jansson Malung Utgått
H3 54 Göran Odenius St Tuna Utgått
H3 55 Bore Nyberg Säterbygden Utgått
H4 1 Karl-Åke Dahlgren Svärdsjö 28,30
H4 2 Alvar Jönsson Hofors 38,42
H4 3 Kaj Nilsson Säterbygden 39,36
H4 4 Stig Heineman Leksand 43,32
H4 5 Lasse Danielsson Grycksbo 45,50
H4 6 Hans Bolin Mora 47,48
H4 7 Alf Karlsson Valbo 48,22
H4 8 Stig Karlsson Korsnäs 51,32
H4 9 Karl Moverare Linköping 53,04
H4 10 Arne Gustafsson Mora 55,39
H4 11 Egon Lundqvist Norberg 60,04
H5 1 Arne Wiklund Karlsbyheden 27,42
H5 2 Stig Berglund Vansbro 28,55
H5 3 Rune Mases Leksand 37,38
Uppdaterad: 23 FEB 2016 15:46 Skribent: Hans Kruskopf
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Korsnäs IF OK - Orientering
Jonsson, Stjärnvägen 45
79143 Falun

Kontakt:
Tel: 0706419599
E-post: This is a mailto link

Se all info